Historie divadla
Lesní divadlo Křenovice – historie a současnost
1919-1945
Historie Lesního divadla Křenovice se započala po první světové válce. V místě bývalé Staré cihelny vzniklo přírodní lesní divadlo, ve kterém křenovičtí ochotníci hráli divadelní představení. U zrodu Lesního divadla stáli tři Křenováci: Václav Chábek, Josef Makovička a František Benda.
Václav Chábek byl stavební mistr. Hodně cestoval, pracoval jako dozor na stavbách silnic v Německu. Kdesi ve světě viděl přírodní lesní divadlo a rozhodl se, že za pomoci dalších Křenováků takové divadlo vybudují i v Křenovicích.
Josef Makovička také v mládí cestoval po Evropě a žil nějaký čas ve Vídni, kde hrál ochotnické divadlo. Josef Makovička byl hlavním režisérem křenovických ochotníků.
František Benda byl hudebník a se světovými cirkusy navštívil mnoho evropských zemí. Hrál na mnoho hudebních nástrojů a zajišťoval hudební doprovod křenovickým ochotníkům a pomáhal při výběru a režii divadelních her.
Terén bývalé Staré cihelny umožňoval, aby v tomto prostoru bylo vybudováno jeviště, hlediště a přístupové cesty. Na vytyčeném prostoru Lesního divadla byly vysázeny lesní stromy, jako smrky horské, lípy nebo borovice černé. Tyto stromy pak vytvářely tvar Lesního divadla. Byl také vybudován sklípek, který udržoval v chladu občerstvení podávané při ochotnických představeních. V blízkosti prostoru lesního divadla byl vyhlouben rybník, z jehož tehdejší hráze byl krásný pohled na Křenovice.
Lesní divadlo bylo slavnostně otevřeno 27.8.1919 uvedením hry „Jan Výrava“. Čistý zisk z akce činil 3 156,- Kč a byl dán do pokladny místního hasičského sboru, pod kterým ochotnický spolek tehdy působil. V letech 1919–1923 byly uvedeny v Lesním divadle další hry jako: Psohlavci (1920), Probuzenci (1922), Bránského Frantina (1923). V roce 1924 bylo zakoupeno nové jeviště, opona a vybudovány lavice na sezení.
Velkou událostí pak bylo uvedení divadelní hry „Naši furianti“ dne 27.7.1924 křenovickými ochotníky. Toto představení bylo pojato ve velkém stylu – dobové selské kroje byly vypůjčeny z Prahy. V lesním divadle ve Staré cihelně se konaly 14 dní předem horečnaté přípravy. Stavěly se kulisy na jeviště a hlediště bylo vybaveno novými lavicemi, popřípadě prkny na sezení. Při představení byly taktéž použity 4 lípy, které byly později vysazeny nad hledištěm. Během divadelní hry bylo pouze na jevišti vypito 27 l piva. Hru „Naši furianti“ doprovázelo asi deset muzikantů, kteří vypili 13 l piva. Dále ve hře účinkovala i zvířata – několik koz a dokonce kůň. Představení mělo obrovský úspěch a lidé se sjeli do Křenovic ze širokého okolí, aby jej zhlédli.
V letech 1925-1937 pokračovala činnost křenovických ochotníků. Ti nastudovali další nové divadelní hry jako například: České Amazonky, Kráska ze Šumavy, Princezna z Nemanic, Románek z české vesničky nebo Osiřelo dítě.
Křenovičtí ochotníci působili i v období 2. světové války. Větší kulturní akce byly Němci zakázány a o to více diváků navštěvovalo venkovská představení. Byly nazkoušeny a posléze uvedeny další divadelní hry: Motýlek lásky (1940), Madlenka z kovárny (1941), U naší kapličky (1942), Pod Svatou horou (1943).
Václav Chábek
Josef Makovička
František Benda
Křenovičtí ochotníci v Lesním divadle – Naši furianti 1924
Křenovické lesní divadlo – Naši furianti 1924
Křenovičtí ochotníci v roce 1919 v kovárně v Jamném
1945- 1955
Po druhé světové válce pomáhali Františku Bendovi divadlo řídit Václav Vlna st. a Rudolf Tlapa ml. Opět se hrálo, zpívalo a poté při muzice tancovalo. Byly uvedeny tyto divadelní hry: Na tý louce zelený, Slovácká princezna, Odtroubeno, Zemský ráj to napohled, Paní Marjánka, matka pluku a U panského dvora.
V letech 1951–52 dochází k vyvrcholení poválečné činnosti divadelního ochotnického spolku.
Po 27 letech jsou opět uvedeni „Naši Furianti“ a následující rok „Vojnarka“. Byly opět konány horečnaté přípravy, stavba kulis trvala několik týdnů a stejně jako v roce 1924 se důkladně zkoušelo. V těchto představeních hrálo také mnoho dětí, protože jedna z postav – švec, kterého hrál Jan Štoffl, jich měl osm. Roli milovníka a milovnici sehráli Václav Chábek ml. a Helena Kršková, roli vysloužilce Václav Vlna, roli matky Anna Hýsková. Z dalších herců můžeme jmenovat: Ladislava Jecha, Rudolfa Tlapu, Františka a Václava Bendu, Marii Pokornou (provdanou Hrubcovou), Emilii Bendovou (provdanou Sosnovcovou), Jaroslava Špejlu, Františka Štoffla a mnoho dalších. Účinkoval zde i kůň Fuks hospodáře Stanislava Boušky a koňský povoz Jaroslava Špejly st.
V roce 1953 a 1954 v Křenovicích ještě hostuje divadelní soubor z Kovářova s „Perlami paní Serafinky“ a profesionální soubor z Českých Budějovic s „Polskou krví“.
Po roce 1955 se křenovický ochotnický kroužek rozpadl a v Lesním divadle již nebylo sehráno žádné představení.
Lesní divadlo, křenovičtí ochotníci Naši furianti 1951
Lesní divadlo – hlediště 1951
Lesní divadlo, křenovičtí ochotníci Naši furianti 1951
První obnova Lesního divadla 2013-2014
V roce 2013 bylo započato s obnovou Lesního divadla. Zastupitelstvo obce pod vedením tehdejšího starosty Stanislava Bartoše se rozhodlo Lesní divadlo opravit a vrátit mu původní tvář. Vybudovalo se hlediště s dřevěnými lavicemi asi pro 150 lidí, prkenné jeviště a kulisy s věrnou kopií křenovické kapličky. Před jevištěm byla zavěšena červená opona. Upravily se příjezdové cesty a celý prostor byl vysečený. V prostoru divadla byly vztyčeny dvě informační tabule. Celý tento proces se konal v režii Obecního úřadu Křenovice za pomoci mnoha dobrovolníků a v roce 2014 bylo divadlo připraveno ke slavnostnímu otevření. Velitel křenovických hasičů Roman Moravec vedle brigádnické pomoci při obnově divadla ještě stihl společně s Andreou Kofroňovou z Branic nacvičit s místními a branickými mladými hasiči divadelní hru „Utopený hastrman“.
Divadlo bylo slavnostně otevřeno 7.6.2014 divadelní hrou „Lucerna aneb Boj o lípu“, kterou zahráli ochotníci z „Prácheňské scény“ z Písku. Ochotníci byli odměněni velkým potleskem. Ten den bylo i hezké a slunné počasí, takže návštěvnost byla velmi vysoká. Toto představení sledovalo mnoho Křenováků, kteří účinkovali v posledním představení v roce 1954. Se slzou v očích zavzpomínali na své ochotničeni v lesním divadle Václav Vlna st. nebo František Štoffl st., kteří zde v roce 1954 sami hráli.
Obnova Lesního divadla v Křenovicích dala možnost uvést v tomto krásném prostoru další hry nebo koncerty. V roce 2015 zde zahráli ochotníci z Kovářovské opony hru „Jak dostal Kuba Marjánku za ženu“. V srpnu roku 2016 divadelní spolek ŽAS zde uvedl svoji hru „Lucerna“. O rok později v srpnu roku 2017 divadelní spolek Kovářovská opona předvedl muzikálovou komedii „Bedřich Smetana: The Greatest Hits“. V září téhož roku mohli diváci v Lesním divadle zhlédnout pohádku BUBU, BU od Divadelního spolku PIKI Volyně. V roce 2018 v měsíci srpnu opět zavítal do Křenovic divadelní spolek Kovářovská opona s přestavením „Limonádový Joe“. V tom samém roce zde ještě odehrál své představení „Válka aneb Jak chtěly dívky vládnout“ amatérský divadelní spolek TYL z Neznašova, což bylo i poslední představení v tomto období.
Od roku 2019 se v Lesním divadle nehrálo. O rok později celosvětová epidemie Coronaviru omezila veškerý kulturní život. Kůrovcová kalamita v letech 2019-20 pak napadla téměř všechny smrky v prostoru Lesního divadla. Stoleté horské smrky uschly a musely být pokáceny. Na odkrytém prostoru se uchytily nálety, hlavně bodláky a další invazivní plevele. Divadlo bylo oploceno drátěným plotem, celý prostor postupně zarůstal a podlehl devastaci. Tento stav přetrvával až do roku 2023.
Lesní divadlo- hlediště při slavnostním otevření 7.6. 2014
Lesní divadlo hra mladých hasičů „Utopený hastrman“ 7.6.2014
Lesní divadlo – hra Prácheňské scény „Lucerna aneb Boj i lípu“ 7.6.2014
Divadlo v roce 2014
Druhá obnova Lesního divadla 2023-2024
Na jaře roku 2023 se skupina nadšenců rozhodla, že znovuobnoví Lesní divadlo, a zastupitelstvo obce v čele se starostou Josefem Hrůzou je podpořilo. Tuto skupinu představovali většinou členové místního sboru dobrovolných hasičů, kteří ve spolupráci s Obecním úřadem započali s pracemi na obnově divadla. Skupinu nadšenců vedli manželé Olga a Milan Kolískovi a starosta obce Josef Hrůza. Do prací v lesním divadle se postupně zapojilo na čtyřicet Křenováků.
Prostor Lesního divadla byl zarostlý třímetrovou buší, kterou bylo nutné nejprve vyklučit a vysekat. K této činnosti byla využita veškerá obecní technika. Také prorostlé hromady větví po těžařích se musely odklidit a spálit. Této činnosti byl věnován téměř celý rok 2023. Ve stejném roce Obec Křenovice podala žádost Nadaci VIA o dotaci na vybavení Lesního divadla ve výši 100 000,- Kč. Nadace VIA ve spolupráci s televizí PRIMA tuto dotace poskytla. Z této dotace byly zakoupeny zahradní dubové pražce sloužící k sezení v hledišti, a také impregnovaná prkna, ze kterých se postavilo jeviště. Televize PRIMA nabídla Obci Křenovice zdarma další benefity: informační panel Lesního divadla Křenovice se pexesem lesní zvěře, dřevěnou lavičku a hmyzí domek. Televize PRIMA se zúčastnila slavnostní otevření a proběhla také autogramiádu kutila a kuchaře Ládi Hrušky z televize PRIMA.
Na jaře roku 2024 se pokračovalo v brigádnické činnosti na obnově Lesního divadla. Dobrovolníci se scházeli v osmi až patnáctičlenných skupinách o víkendech. Po celkovém vyčištění prostoru se přistoupilo k vybudování přístupové cesty, která se zpevnila štěrkem.
Při vstupu do prostoru divadla bylo vytvořeno ohniště s prostorem pro sezení okolo ohně. Poblíž tohoto ohniště byly umístěny dvě informační tabule vztahující se k Lesnímu divadlu. Nalevo od přístupové cesty byl postaven hmyzí domek od Ládi Hrušky z televize PRIMA. Prostor jeviště byl vyhlouben, zasypán štěrkovým základem, na který byla umístěna dřevěná kostra z trámků. Na tyto trámky byla namontována impregnovaná prkna, která vytvořila jeviště. U hlediště byla využita původní svažitost terénu. Byly vykopány jednotlivé stupně zapažené kamennou podstupnicí. Vzniklé schody byly dosypány prosívkou, zhutněny a na tento povrch byly položené zahradní dubové pražce. V hledišti byl také vytvořen prostor pro stojící diváky.
Slavnostní Znovuotevření lesního divadla se uskutečnilo 23.8.2024. V krásném prostoru Lesního divadla Křenovice zde zahrál svoji hru „Všeci (ne) kradnů“ Strunkovický ochotnický spolek.
Lesní divadlo – stav 2022
Lesní divadlo srpen 2024
Lesní divadlo srpen 2024
Lesní divadlo srpen 2024 - slavnostní otevření
- Vyvěšeno: 5.7.2025